Ómagyarországon nincs általános tankötelezettség, hanem az állampolgárok emancipációs szintjéhez igazodik az az idő, amit kötelezően oktatásban kell eltölteniük. Indokolt esetben (szülői indítvány, fegyelmi büntetés) az emancipációs szintje miatt tanköteles korú fiatal ideiglenesen van véglegesen mentesülhet a tankötelezettség alól.
A tankötelezettségre vonatkozó szabályozások deklarált alapelve az oktatásra szánt erőforrások maximális hatékonyságú kihasználása, így mindazok a tanulók, akik ebbe a rendszerbe nem tudnak vagy akarnak beilleszkedni, átirányításra vagy kizárásra kerülnek. A közoktatás mellett ezért több állami, egyházi, alapítványi és magánfenntartású speciális intézmény van, amik vagy a szociális hátterük, emancipációs hiányosságaik vagy egyéb okok miatt egyébként elvesző (de motivált vagy motiválható) fiatalok számára nyújtanak valamiféle képzést, illetve a kiemelten tehetséges fiatalokat fejlesztik, elkülönítve az átlagos vagy problémás kortársak jelentette visszahúzó tényezőktől.
Mivel az oktatás kiemelt közfeladatnak számít, az oktatási intézmények rendjét, oktatóit fokozott törvényi védelem illeti meg és az oktatási rend megzavarása minősített szabálysértésnek számít. Mindez azzal a következménnyel járt, hogy számos intézményben szigorú, katonás rend uralkodik, számos kritikára adva okot. Viszont szinte mindenhol elérhetőek az alternatív intézmények, amik szintén részesedhetnek az állami normatívából. Áu. 22 óta külön miniszterelnöki biztos felügyeli az oktatást, biztosítva, hogy a sokszínűség, az alternatívák lehetősége ne sérüljön, ugyanakkor az oktatásra fordított erőforrások se vesszenek el.
Tankötelezettség és emancipációs szint
Ómagyarországon a következő tankötelezettségi életkorok kapcsolódnak az emancipációs szintekhez:
0. szint: nincs tankötelezettség, de a megszálló emancipációs erőknek biztosítaniuk kell lehetőséget az emancipációs felkészítésen túli oktatásban való részvételre is. Ezt a feladatot emancipátor tanítók végzik, rugalmasan alkalmazkodva a helyi sajátosságokhoz.
1. szint: 8-14 éves korig egy éves oktatásra kötelezettek a területen élők, de már a betöltött hatodik évtől részt vehetnek benne. (Felső korhatár nincs.) Az egy éves oktatás során magyarul, írni-olvasni és számolni tanulnak, illetve az adott területhez igazítva el kell végezniük az "ómagyar kulturális modul I." helyi változatát. Az egy éves tanulás után a tanulmányok a helyi emancipációs központban folytathatóak, de nem kötelezőek. Újonnan bevont terület esetén a szint elérése után legkésőbb három évvel el kell kezdeni a tanulmányokat a tankötelezett korú fiataloknak, hacsak nem kapnak felmentést.
2. szint: leghamarabb 6, legkésőbb 8 éves kortól tankötelezettek 12 éves korukig. Az oktatási csomag népszerű neve a "hat elemi". Az oktatási csomag első évébe beleszámítható az 1. szint során teljesített év is, ha időközben átminősítették a területet (vagy a személyi szintben történt változás, esetleg átköltözés).
3. szint: leghamarabb 6, legkésőbb 8 éves kortól tankötelezettek 14 éves korugik. A plusz két év a 2. szint anyagának bővítése.
4-5 szintig: leghamarabb 6, legkésőbb 8 éves kortól 16 éves korukig. A oktatási anyag önálló, nem az alacsonyabb szintek kiegészítése, de a két szinten megegyezik (ahogy a két szint igen hasonló mindenben, az 5. szint leginkább presztízsértékben mutat különbséget). Ez az oktatási rendszer hasonlít leginkább az átkerülés előttihez. Alacsonyabb szintekről különbözeti vizsgákkal lehet átlépni. Egy 4-5 szintű iskola elvégzése előfeltétele a további tanulmányoknak, felsőfokú végzettség megszerzésének.Alternatív iskolák
Az alternatív iskolák is jogosultak a tankötelezett korú fiatalokat tanítani, jogállás szerint az ilyen tanulók helyzete megegyezik az állami rendszerben levőkével. Az alternatív intézmények akár többféle szintet is vihetnek párhuzamosan, de a kilépési pontokat független, állami delegálású vizsgabizottságok ellenőrzik (különbözeti vizsgák, átlépések más intézményekbe). Az alternatív intézményekből való kizárás, eltávolítás nem jár szükségszerűen állami szabálysértési eljárás lefolytatásával.
Tankötelezettség megszüntetése
Következő módokon szűnhet meg a tankötelezettség:
* adott fiatal szülője, gondviselője kérvényezi a szüneteltetést, felfüggesztést, általában azért, mert a család fenntartásához szükség van a fiatal munkaerejére. A helyi önkormányzat oktatási referense (vagy ennek hiányába egyéb illetékes) dönt az engedélyről. Irányelv, hogy ilyen esetben meg kell próbálni a szükséges munkaerőt más forrásból pótolni (pl. rabszolgakereső által behozott, megváltási idejét töltő személy bérmunkája által).
* a fiatalt tanulmányi szempontból alkalmatlannak nyilvánítják (nem hivatalosan a "HVF" minősítés).
* fegyelmi, szabálysértési okból az iskola fegyelmi bizottsága visszaminősíti a tanuló emancipációs szintjét, így annak tankötelezettsége megszűnik. Az iskolák jogosak visszaminősíteni, de ez ellen fellebezésnek helye van, ilyenkor a hivatalos emancipációs vizsgabizottságok előtt kell igazolni, hogy a fiatal jogosult a korábbi, magasabb emancipációs szintre. (A gyakorlat azt mutatja, hogy kevés ilyen fellebbezés érkezik.)
Távlati tervek
Ómagyarország hosszú távú fejlesztési tervében az emancipációs szintek felszámolását összekötnék majd az általános tankötelezettség bevezetésével is.
Kommentek