(A dr. Csertényi Zoltán nyugalmazott professzor vezetésével megalakult tudóscsoport első jelentése az okt. 26-ról 27-re virradó éjszakán történt jelenséggel kapcsolatos vizsgálatokról.)
- részletek, kivonatok -
Átkerülés
Az egyszerűség kedvéért a kutatott jelenséget és annak következményeit közös megegyezéssel az "Átkerülés" néven illetjük.
Meteorológiai megfigyelésekkel kapcsolatos megállapítások
Az Átkerülés előtti és utáni meteorológiai megfigyelések összevetésével megállapítható, hogy a jelenség nyomán nem következett be észrevehető törés, radikális változás. Folytatódott az évszakhoz képest szokatlan meleg, majd az azt követő lehűlés is megfelelt az ilyenkor szokásos változásoknak. Csapadék elvétve és kis mennyiségben hullott. A légszennyezettségi mutatók viszont folyamatosan javulnak, már az Átkerülés után is jelentős süllyedés történt, ami azóta csak fokozódott, kiegészítve azzal, hogy a levegőt szennyező kibocsátók (autók, gyárak) működése a korábbi töredékére esett vissza.
Az Átkerülés során megjelent új területek lakosságával kapcsolatos első megállapítások
A helyi VB által rendelkezésünkre bocsátott anyagok alapján megállapítható, hogy az első érintkezések az Átkerült területek és a mellettük megjelent területek lakossága között már az Átkerülés első órájában megtörtént. Némelyik eset több napig is észrevétlen maradt, illetve lehetséges, hogy még mindig nem szereztünk tudomást az összes esetről. A találkozások jellemzően és indokolatlanul erőszakosak, rablással, gyilkossággal, gyújtogatással végződőek voltak, de néhány jelentés beszámol riadtan menekülő helyi lakosságról is. Az esetek nem korlátoznak az Átkerülés határaihoz közeli területekre, hanem nagyon rövid időn belül történtek bentebbi területeken is hasonló esetek, ezek egy részéről viszont még nem sikerült bebizonyítani, hogy tényleg az Átkerülésben megjelent idegen lakosság tagjai követték el. Az eseteket súlyosbította az Átkerülés első napjaiban jelentkező információhiány és bénultság, sok veszteség elkerülhető lett volna, de nem tisztünk ezt megítélni. A támadások a védelem megszervezése és lőfegyverek használata után megritkultak, a települések háborgatása az esztergomi eseményeket követő ellencsapások után megszűnt.
Vizsgálatunk során a beszámolókon kívül a visszavert támadások helyszínén maradt holttesteket, hátrahagyott fegyvereiket, eszközeiket tudtuk felhasználni, ezek túlnyomó része az Esztergom elleni támadásból és a Tatabánya környéki ellencsapásokból került a birtokunkba. Jellemző különbségek figyelhetők meg az Esztergomot a Dunán átkelve támadók és a Duna innenső oldaláról érkezettek eszközein, ruháin és fegyverein. (Lásd a csatolt mellékletet.)
A vizsgálatok alapján megerősíthetjük az közkézen forgó vélekedést, miszerint az Átkerülésben körénk került népesség nagy mértékben hasonlít az ókori Pannóniából ismert kelta néphez. Jellegzetes viseletük és fegyverzetük, a felderítések során szerzett és a katonaság által átadott adatok mind ezt támasztják alá. Mivel a kialakult helyzetben a tényekből és nem az elméleti lehetőségekből kell kiindulnunk, megvizsgáltuk, hogy ha kelták élnek körülöttünk, akkor az általunk ismert történelemből melyik korszak, évszázad keltáiról van szó. (A rendelkezésünkre álló adatok hiányosak és elégtelenek, következtetéseink egyelőre munkahipotézisek csupán.)
A vasfegyverek jellege és minősége, az ellencsapásokban elért táborhelyeken talált edények jellemző vonásai és a római nyomok teljes hiánya miatt durva közelítéssel az időszámításunk előtti negyedik és második század közé tennénk a velünk kapcsolatba került kelták korát. Természetesen ez az érték még változhat későbbi kutatások fényében. (Javasolt kutatási irányok mellékelve.)
Az idő rövidsége miatt néhány külső (alkati, egészségügyi) vizsgálaton kívül a fogságba ejtett keltákkal kapcsolatos kutatásaink még nem elégségesek a beszámolóba kerüléshez. Kapcsolatot nem tudtunk teremteni velük, az általunk ismert ókori nyelveket nem beszélik, alapszavakat sem értenek, azonkívül pszichikai állapotuk is rossz. (Javaslatok mellékelve.) Kiemelt javaslatunk a kelta törzsekkel kapcsolatos jelenlegi és későbbi ügyekkel kapcsolatban külön csoportot felállítani, mint kutatási, mint cselekvési terveket összehangoló célzattal. Egyre égetőbbnek érezzük a lakosság egyértelmű tájékoztatásának szükségét.
A zsákmányolt élelmiszerek mintáival kapcsolatos megállapítások
Hatósági állatorvos, diatetikus és járványvédelmi szakember egyaránt megvizsgálta a részünkre átadott mintákat. Részletes adatok mellékelve. A növényi eredetű élelmiszerek egy része felhasználásra csak takarmányozás céljára javasolt. A füstöléssel tartósított húsok egy része további feldolgozásra, élelmiszer alapanyagnak a megfelelő minősítést kapta. (Leszállított normákkal, a helyzetre való tekintettel.) Az élőállatok húsa megfelelő, de a szokásosnál alaposabb vizsgálatokat igényelnek levágás és feldolgozás előtt. A katonaság által átadott adatok alapján az így hozzáférhető élelmiszerek mennyisége közel sem elegendő ahhoz, hogy a fellépő hiányokat kipótolja, a bizottság véleménye szerint felhasználásuk több kockázattal jár, mint haszonnal.
Kommentek