Szolgálati közlemény: Hegesztettünk fórumot!
1. rész
Tárgy: Csentőfa; szakember kérelem, eszközigény
Kapja: Megyei Védelmi Bizottság, Esztergom
Másolatot kap: Védelmi Bizottság, Dorog
Csentőfa településen működő állattenyésztő telep (sertéstelep) számára az áramellátás megoldása elsődleges fontosságú (telep teljesítményének ismertetése lejjebb, a település állatállományának ismertetése lejjebb). A technológiából eredően az itatórendszer áramműködtetésű, az aggregátorokhoz való tartalék üzemanyag a legnagyobb takarékoskodás mellett is valamivel kevesebb, mint egy hónapra elegendő. Leállás után az itatóvíz biztosítása nem megoldható, a telepet fel kell számolni. A felszámolást (állomány átcsoportosítását) mindenképpen el kell végezni, az utolsó határidő a tartalékok elfogyása.
Az áramellátás biztosítására a meglévő robbanómotoros áramfejlesztők generátor-részét gőzmotorokra felszerelve tovább tudnánk működtetni (megjegyzés, a település gépjármű-állományából szintén nagyobb mennyiségű generátorhoz juthatunk). A gőzmotorok megépítéséhez a szükséges eszközök, alkatrészek szinte hiánytalanul rendelkezésre állnak, azonban szakképzett személy hiányában a terv jelenleg nem megvalósítható. Legalább egy fő gépésztechnikus jelenléte szükséges a településen, lehetőleg állandó jelleggel, a későbbi karbantartási munkák elvégzésére, azok betanítására.
Ezen intézkedés a község ellátásának (és későbbiekben a városi, elsősorban dorogi lakosság számára való élelmiszertermelésnek) elengedhetetlen fontosságú követelménye.
A termelés további fenntartásához és volumenének emeléséhez a szükséges állattartási, állategészségügyi, technikai felszereléseket az 1. számú melléklet tartalmazza.
A község gazdaboltjában található vetőmagokat, szaporítóanyagokat a települési VB kisajátította, a tavasz beálltával a kertészeti kultúrák termesztése viszonylag nagy területen kezdődhet meg (növénytermesztési kapacitás ismertetése lejjebb). A szükséges eszközöket, technológiai felszerelést a 2. számú melléklet tartalmazza.
A község védelme nem kielégítő. A kivezényelt tartalékos állomány, valamint a lakosság súlyos veszteségeket szenvedett a túszejtés során (lásd a járőr jelentését), a közmorál kritikusan alacsony szinten van. A lőfegyverek és egyéb védelmi eszközök mennyisége nem kielégítő. Mindenképpen szükséges a szakképzett fegyveresek kivezénylése, lehetőleg olyanok, akik kiképzési feladatot is el tudnak látni. A település biztonsági helyzetét, a lőfegyverek és a kezelőszemélyzet ismertetését a 3. számú melléklet tartalmazza.
Nyilvánvaló, hogy a település védelmére nem irányítható át nagyobb létszámú fegyveres erő, azonban a jelenlegi tervezetnél mindenképpen magasabb keretszámot ajánlok biztosítani. Az embereknek kell valami motiváció, amiért hajlandóak lesznek a közösségi ellátásba való bekapcsolódásra. Kötelező jelleggel, vagy akár csak „szívjóságból” nem fognak megfelelő hatékonysággal dolgozni, viszont a biztonságérzetet és ezáltal a megbecsülést nagyban erősítené egy komolyabb fegyveres alakulat jelenléte, illetve az önvédelemről való gondoskodás lehetőségeinek biztosítása.
A település infrastruktúrájának átszervezése elkerülhetetlennek látszik. Az állatállomány átcsoportosítása, a védelem átszervezése elsősorban szakképzett személyek jelenlétét igényli. Elsősorban ács, asztalos (épületasztalos), építőipari munkás, valamint képzett állatorvos szükséges a településre. Elhelyezésük akár állandó jelleggel megoldható (infrastruktúráról bővebben lejjebb). Emellett szakképzett hentes, pék, molnár is hiányzik a településről.
Ezek alapján kérem az MVB-t a javaslatok pozitív elbírálására, a szükséges lépések megtételére.
(...)
***
2. rész
Tárgy: Csentőfa; infrastruktúra, termelési kapacitás, általános információk
Kapja: Megyei Védelmi Bizottság, Esztergom
Másolatot kap: Védelmi Bizottság, Dorog
Csentőfa mintegy 900 (894) fős község, Dorogtól délre (mintegy 4 km), légvonalban szinte pontosan a Csolnok-Leányvár összekötővonal felénél helyezkedik el, egy völgyben, a két említett településtől nagyjából 2-2 km-re.
Lakosság:
0-16: 233 (f:132; n:101)
16-65: 593 (f: 291; n: 302)
65-: 68 (f: 22; n: 46)
Várandós nő: 11
Ezek alapján a falu humán erőforrása körülbelül félezer fő. Ezek megfelelő koordinálásával, irányításával az önellátás valamint a közösségi (elsősorban a dorogi térségi) ellátásban való részvétel igen jó eséllyel megvalósítható.
Lakóház: 298, férőhelyek száma előzetes becslés alapján a meglévő lakóépületek alapján mintegy ezer fő, ez tovább csak új építkezésekkel bővíthető.
Ez alapján plusz 100 fő a faluban elhelyezhető, ezen betelepítendő lakosságnak a fent említett szakembereket lehetőleg mindenképpen magában kell foglalnia!
A falu rendelkezik fúrt artézi kúttal (a gazdaságban van, ott nincs vezetékes víz bevezetve), azonban ennek kiemeléséhez szintén elektromos áram kell, valamint a későbbiekben ki kell építeni a vízvezetékrendszert, és a falu ellátó-hálózatához csatlakoztatni. Ez nagyjából 6-700 méteres távolságot jelent, ám a tiszta ivóvízellátást ezzel hosszú távon biztosítani lehet. Ennek közhangulat-javító hatását szintén megfontolandónak látom.
Az udvarokban lévő fúrt kutak (43 db.) vize tisztítás nélkül legfeljebb a vizesblokkokhoz, valamint állattartáshoz, öntözéshez használható fel. A vízhozam az eddigi adatok alapján ezt az igényt fedezni tudja. Esetleges víztisztító-kapacitás kiépítése a jövőben könnyíthetné a település ellátását.
A faluban a telkek átlagosan 1200 négyzetméteresek, ebből átlagosan 7-800 négyzetméter hasznosítható kiskert, gyümölcsös létesítéséhez. Alsó hangon becsülve ez a lakott területen belül is kb. 21 hektár termelőfelületet jelent. Ezzel a falu az önellátáshoz szükséges mennyiség túlnyomó részét biztosítani képes, a falu körüli területek ilyen irányú termelésbe vonása ígéretesnek és megvalósíthatónak látszik.
Állatállomány a településen (a gazdaságban és a magánházaknál összesen):
Sertés, anyakoca: 139; ez az elhullást és a kedvezőtlen körülmények teljesítménycsökkentő hatását is beleszámítva évente legalább 2000 malacot jelent. Ezzel az állománnyal elég hamar biztosítani tudjuk az önellátáshoz szükséges létszám tenyésztésbe vonását, a későbbiek során elkezdődhet a közösségi ellátásra való termelés. Szükséges azonban a tenyészkanok létszámának emelése (külső forrásból, a vérfrissítés végett, települések közötti állatcsere).
Szarvasmarha, tehén: 40; ez évente 50 borjút jelent. A sertésállományhoz hasonlóan a megfelelő intézkedések meghozása itt is szükséges. A létszám jobban növelhető, a települést körülvevő mezők (amik az erdőirtással amúgy is folyamatosan növekednek) legelőként hasznosítva akár háromszor ennyi állatot is képesek egész évben ellátni.
Baromfi: 278; vegyesen házi tyúk, pulyka, kacsa, lúd. Nagyfokú szaporaságuk miatt a leggyorsabban növelhető állományt adják, ám állat-egészségügyi szempontból a legkritikusabbak is (1. számú melléklet idevágó részei külön kiemelve!). Azonban meglátásom szerint eredményesen tudjuk megoldani a nagyobb mennyiségű élelmiszer termelésére való átállást.
Mindezek figyelembevételével kérem javaslataink pozitív elbírálását, és várjuk mielőbbi válaszukat!
Vinitor Miklós, Csentőfa VB
Csentőfa, 2008. 12. 05.
Kommentek